• 7. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – współczesne zagrożenia

• Kim jestem w Internecie- odpowiedzialność za zamieszczane w sieci informacje.

Na zajęciach wychowania do życie w rodzinie jednym z bloków tematycznych są zagadnienia związane z odpowiedzialnym korzystaniem z Internetu. Podczas lekcji dzieci poznały

zalety środków masowej komunikacji, wiedzą jak ocenić wagę kontaktów wirtualnych i porównać z kontaktami społecznymi, krytycznie ocenić sieciowe informacje, znają zasady odpowiedzialnego korzystania z mediów elektronicznych.

Uczniowie uświadomili też sobie że refleksyjne podejście do mediów i analiza proponowanych treści może uchronić ich  przed poddaniem się manipulacji i uzależnieniem.

Elżbieta Grzejda

Klasa czwarta na zajęciach z wychowawcą rozmawiała o emocjach, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu. Szczególną uwagę poświęcono złości. Uczniowie obejrzeli film pt. I co z tą złością zrobić? - opowieść dla dzieci.

Dzieci dowiedziały się m.in.

Co sprawia, że budzi się w nas złość? Jak nowe i nietypowe sytuacje wpływają na to, że się pojawia? To jest jedna z naszych najsilniejszych emocji. Jest bardzo ważna i potrzebna, ale wcale nie jest łatwo sobie z nią poradzić. Przekonały się, że można się złościć lepiej i dowiedzieli się czego mogą się od swojej złości nauczyć? Poznały i  w sposób praktyczny przećwiczyły kilka sposobów  radzenia sobie z tą emocją.

Elżbieta Grzejda