• Szkoła pamięta

         

        Nasza szkoła  odpowiedziała na apel Ministra Edukacji Narodowej i włączyła się  do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach  szkoły miały za zadanie   upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Nasi uczniowie  z ogromnym zaangażowaniem podjęli się wykonania działań ,które zasugerowało  Ministerstwo. Zebraliśmy znicze, a następnie odwiedziliśmy lokalne  miejsca pamięci i poznawaliśmy  związaną  z nimi historię. W rozwijaniu i kształtowaniu postaw patriotyzmu ogromną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa, dlatego w tych dniach zawsze wspominamy zmarłych, zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy na stałe zapisali się na kartach naszej historii tej narodowej i tej lokalnej.

        Za udział w akcji otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.

        DRZWI DO NIEPODLEGŁOŚCI

                  Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła wzięła udział w akcji Małego Samorządu Uczniowskiego: „Drzwi do niepodległości”.                                   

        Pomysłów było wiele. Wszystkie klasy ozdobiły drzwi swoich pracowni barwami biało-czerwonymi i zdjęciami postaci związanych z odzyskaniem niepodległości. W ten sposób uczniowie starali się oddać hołd pamięci bohaterom wolnej i niepodległej Polski. Nie zabrakło flag, kwiatów, kotylionów i serduszek. Podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości uczniowie poszczególnych klas na tle tych pięknych dekoracji uroczyście odśpiewali hymn narodowy.

                                                                                   J. Górska

         

         

        Klasa 5 b pamięta

         1 listopada jest dniem zadumy i refleksji, dniem wspomnień i pamięci o tych, którzy odeszli, o tych, którym zawdzięczamy tak wiele...

        By uczcić ten dzień, uczniowie klasy 5 b dołączyli do akcji „Szkoła pamięta”. 

        Odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na zabytkowych nagrobkach oraz grobach swoich najbliższych. Była to piękna lekcja historii i pamięci.

         Mariola Chojnowska

         

        WYCIECZKA Z HISTORIĄ W TLE

                    Wycieczka do Warszawy odbyła się 22 października. Wzięły w niej udział dwie klasy ósme i jedna siódma wraz z opiekunami.  Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy od zwiedzania  Łazienek Królewskich, zespołu pałacowo- ogrodowego, założonego XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprowadzający nas przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o znaczeniu pomników sławnych Polaków, architekturze budynków oraz o tym, jak wyglądało życie osób, które kiedyś zamieszkiwały ten obiekt. Ważnym elementem było również zobaczenie koszarów, w których zaczął się bunt podchorążych i powstanie listopadowe. Zobaczyliśmy też Belweder, budynek, w którym w czasie powstania mieszkał wielki książę Konstanty – namiestnik Królestwa Polskiego, który niechlubnie zapisał się w naszej historii. Na zakończenie dowiedzieliśmy się także, jakie były losy Łazienek Królewskich w czasie II wojny światowej.

                  Dzięki tej lekcji wzbogaciliśmy naszą wiedzę z historii i nie zapomnimy sławnych Polaków, mimo że od ich śmierci minęło już wiele lat.

        Piotr Szwejkowski kl. 8b

         

        Klasa Va

                        Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas pamięci o tych, których nie ma już wśród nas. W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy Va wykonali prace plastyczne nawiązujące do tradycji polskich świąt zadusznych oraz odwiedzili opinogórski cmentarz parafialny, który jest jedną z ciekawszych nekropolii na terenie północnego Mazowsza. Zachowały się tu  nagrobki o znacznej wartości historycznej.

        Uczniowie zapalili znicze na grobach ludzi należących do dworu Krasińskich oraz żołnierzy z pułku Szwoleżerów Gwardii. Odwiedzili też grób żołnierzy 20 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.

        Spacer alejkami cmentarza niewątpliwie był bardzo ważną lekcją wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

         

        Beata Kołakowska-Nowacka

         

               Uczniowie klasy VI w październiku odwiedzili groby na cmentarzu parafialnym w Opinogórze. Zapalili znicze na grobach żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszego kraju, dając świadectwo temu, że pamiętają o ich poświęceniu.

         

              W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych uczniowie klasy 7 a odwiedzili pobliski cmentarz. Tam uczniowie w ciszy, zadumie i skupieniu zapalili znicze na zabytkowych nagrobkach oraz grobach swoich najbliższych. Wizyta na cmentarzu była duchowym przeżyciem dla wszystkich uczniów, uczczeniem pamięci tych, którzy od nas odeszli.

        Dorota Franckiewicz

         

         

        W ramach nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych, uczniowie klasy IVb odwiedzili Cmentarz Parafialny w Opinogórze Górnej oraz wzięli udział w akcji #SzkołaPamięta - wykonali prace plastyczne przedstawiające różne znicze i nagrobki.

         

         

         

        Udział klasy 4a w akcji – „Szkoła pamięta”

        W środę 27 października 2021 roku klasa 4a wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”. Uczniowie odwiedzili groby nie tylko swoich bliskich, ale także  brali udział w porządkowaniu bezimiennych i opuszczonych grobów na cmentarzu w Opinogórze Górnej. Groby naszych bliskich przypominają nam o nich. Gdy przybywamy na cmentarze i zapalamy znicz, jakby czujemy ich obecność, możemy usiąść, pomyśleć o chwilach kiedy byliśmy razem z osobą, której dziś zapalamy to małe światełko. Co daje to spotkanie? Na pewno radość z tego, że możemy dalej w jakiś sposób kontaktować się z tymi osobami, za którymi tęsknimy, których nie ma  już wśród nas, właśnie między innymi przez zapalenie symbolicznego znicza.

        Anna Szymańska

         

        Klasa III b pamięta

         

                    W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy III b 2 listopada br. odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, na którym między innymi spoczywają postacie historyczne.
        Dzieci zwróciły uwagę na stare i zabytkowe groby. Odczytywały napisy i zadawały pytania. Chciały się dowiedzieć jak najwięcej o historii tych ludzi. Nie było to proste zadanie, ale myślę, że dzieci były usatysfakcjonowane. Uczciły pamięć pochowanych w tych grobach ludzi paląc znicze i odmawiając modlitwę. Symbolem szacunku i pamięci było także wykonanie w klasie symbolicznych obrazków.

         

        A. Ozdarska

         

        Przedszkolaki w akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”

        „Jest coś, co mrokom się opiera. Jest pamięć, a ona nie umiera…”

         

        Włączając się do akcji „ Szkoła pamięta” nasze przedszkolaki:

        • odwiedziły miejscowy cmentarz i zapaliły znicze na grobach osób związanych z historią naszego regionu,
        • uczestniczyły w pogadankach dotyczących potrzeby pielęgnowania pamięci o tych, którzy już odeszli,
        • wykonały prace plastyczne związane z dniem 1 listopada,
        • obejrzały filmy edukacyjne pt. „Dzień Wszystkich Świętych” oraz  „Karolek i Dzień Wszystkich Świętych”,
        • zapoznały się i omówiły treść przygotowanych w salach gazetek okolicznościowych.

        Obejrzyjcie nasze działania utrwalone na zdjęciach.
         

                                        Grupy 3, 4, 5 i 6-latków z wychowawczyniami

         

         

         

         

        „SZKOŁA PAMIĘTA” – klasa 1b

        29.10.2021 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Poznaliśmy cząstkę historii związanej z miejscowością, w której mieści się nasza szkoła oraz patronem naszej szkoły – Zygmuntem Krasińskim. W parku poznaliśmy historię związana z pomnikiem Bolesława IV. Znajduje się on na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Opinogórze, u podnóża skarpy, na której wznosi się Zameczek. Ten neogotycki  pomnik, wystawiony został przez Wincentego Krasińskiego w 1838 roku dla upamiętnienia śmierci Bolesława IV – księcia mazowieckiego w Opinogórze w 1454 r. Utworzony z piaskowca, odrestaurowany w 1974 r. Następnie udaliśmy się  do kościoła oraz odwiedziliśmy groby na opinogórskim cmentarzu, gdzie zapaliliśmy lampki na zapomnianych grobach. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób czcimy pamięć naszych bliskich, którzy odeszli.

                                                                                                                                  Grażyna Bajgier

         

        Dla Tych, którzy odeszli…

                W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami uczniowie klasy IIIa wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”.

                W te wyjątkowe dni w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Nawiązując do tradycji palenia zniczy na grobach postanowiliśmy zrobić nasze własne lampiony i znicze. Wykorzystaliśmy do tego puste słoiki po przecierach i przetworach, które udekorowaliśmy liśćmi w pięknych jesiennych kolorach, kolorowymi wstążeczkami i koralikami. Przy okazji porozmawialiśmy o przemijaniu, pamięci o zmarłych oraz właściwym zachowaniu na cmentarzu.

               Następnego dnia udaliśmy się na pobliski cmentarz aby w ciszy i skupieniu poszerzyć swoją wiedzę na temat najstarszych, najciekawszych i zbytkowych grobów znajdujących się na tym cmentarzu. Odszukaliśmy groby ludzi przynależnych do dworu Krasińskich, żołnierzy z pułku Szwoleżerów Gwardii oraz Grób Nieznanego Żołnierza, w którym spoczywa czterech żołnierzy polskich poległych w 1939 r. w pobliżu Opinogóry. Wreszcie przy głównej alei cmentarza odwiedziliśmy grób Janusza Królika – długoletniego i zasłużonego dyrektora Muzeum Romantyzmu, który przez długie lata z pasją i troską opowiadał o tym miejscu. Nawet udało nam się usłyszeć kilka ciekawostek o p. Króliku z ust jego żony.

              To była niezwykła lekcja historii dla trzecioklasistów…

        A. Tomkalska