•              29 września uczniowie naszej szkoły udali się do kina Łydynia w Ciechanowie na film Orlęta. Grodno ‘39. Autorem scenariusza i reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz.

Film pokazuje agresję wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. widzianą oczami 12-letniego Leona Rotmana, który zaangażował się w obronę Grodna.

Grodno zapisało się w historii jako miasto, które najdłużej opierało się inwazji sowieckiej, zapoczątkowanej 17 września 1939 r.  Grodna bronili przede wszystkim cywile, w tym uczniowie szkół – te dzieci nazwano później Orlętami, w nawiązaniu do obrońców Lwowa z lat 1918-1920.

To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronili miasta, stając się ofiarami wielkiego okrucieństwa okupantów.

Orlęta. Grodno ‘39 to bardzo poruszający film, skłaniający do refleksji o ponadczasowych wartościach: szacunku, przyjaźni, patriotyzmie.

Znajdziemy w nim wiele uniwersalnych tematów do przedyskutowania z uczniami.