• Fundacja PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza od lat pomaga wspierać dziedzictwo narodowe, kulturę, naukę, oraz edukację. Fundacja ma również na celu poznawanie historii ojczystej, budowanie tożsamości narodowej oraz sławienie pamięci polskich bohaterów.

         Inspiracją jest patron Fundacji - Ignacy Łukasiewicz. Sam był nie tylko naukowcem i przedsiębiorcą, który stworzył podwaliny pod przemysł naftowy w Europie, ale również, społecznikiem i patriotą. Powiedział kiedyś „To trudna sztuka być bogatym, a również i wielka odpowiedzialność”. Słowa te przyświecają działaniom Fundacji na wszystkich obszarach, a jest ich naprawdę dużo.

        Elementem działań jest m.in. program „Być jak Ignacy”, którego druga  edycja właśnie się rozpoczęła.

        Program skierowany jest do dzieci i młodzieży, bo właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogliby się wzorować oraz przekonanie o tym, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

        W tej edycji dzieci poznają dorobek: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Kazimierza Prószyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego.

        Program „Być jak Ignacy” został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

        Udział naszej szkoły w tym konkursie pozwoli skierować działania uczniów na doświadczenie i badanie otaczającej rzeczywistości, oraz sprawi, że nauka stanie się ekscytującą przygodą. Pragniemy zintegrować wokół tych działań społeczność lokalną, dlatego zachęcamy i zapraszamy do współpracy szkoły i instytucje z naszej okolicy a głównie rodziców. Mamy nadzieję, że konkurs  przyczyni się do promocji naszej szkoły w regionie i kraju ale przede wszystkim rozbudzi ciekawość i chęć poznawania wśród naszych uczniów.

                                                                                          Elżbieta Grzejda

         

        prezentacja_byc_jak_Ignacy.ppt

         

         

         

        Niezwykła podróż

         

             20 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłych zajęciach lekcyjnych. Gościliśmy w naszej placówce Planetarium ANTARES, które zabrało nasze dzieci w niezwykłą podróż w przestrzeń kosmiczną Wszechświata.

              Lekcje odbywały się w specjalnym namiocie projekcyjnym, w którym, wygodnie leżące dzieciaki, oglądały filmy o Wszechświecie.

             Tematyka filmów dostosowana była do wieku oglądających i tak najmłodsi obejrzeli film pt. „Tajemnice kartonowej planety - podróż do planet Układu Słonecznego.” Uczniowie z klas IV-VI mieli możliwość poznać nasz Układ Słoneczny i całe północne niebo z najpopularniejszymi jego gwiazdozbiorami a w drugiej części „Barwy w Kosmosie” dowiedzieli się  m.in., że Wszechświat, który wydaje się być tylko czarno- biały, olśniewa kolorem barw. Najstarsi uczniowie z klas VII i gimnazjalnych dodatkowo obejrzeli film z dziedziny optyki, o budowie najpopularniejszych, najważniejszych i największych  teleskopów.

              Może taka lekcja zaszczepiła w naszych uczniach ziarenko ciekawości i  sprawi, że kiedyś ktoś z nich zostanie wielkim astronomem lub astronautą.

         

                                                                                         Elżbieta Grzejda

         

         

         

         

         

         

        Za nami kolejny miesiąc z polskimi uczonymi. Tym razem poznawaliśmy życie i dokonania Marii Skłodowskiej- Curie.

        Podróż ciekawa i pełna praktycznych doświadczeń. A jak było zobaczcie sami J.

         

         

                                                                 Elżbieta Grzejda

         

        Sklodowska_-_prezentacja.ppt

         

         

         

         

        Epidemia, czary mary i alchemia     

                Taki tytuł nosił spektakl, na który 7 marca naszych uczniów zaprosili członkowie koła przyrodniczego „Wulkany ciekawości”, organizując  spotkanie z grupą Zaelektryzowani.

        Miało ono formę lekcji, która łączyła w sobie elementy wykładu, laboratoriów naukowych, kabaretu i interaktywnego quizu. W doświadczeniach i eksperymentach mieli możliwość brać czynny udział uczniowie. Kreatywna lekcja poruszała zagadnienia i pokazywała doświadczenia dotyczące m.in.: równania Bernoullego    (latająca piłka, rura Bernoullego), właściwości gazów lżejszych i cięższych od powietrza (płonąca dłoń, zabawy z helem, właściwości metanu i mieszanki propan- butan), wiry wodne.

                     Mamy nadzieję, że „płomień wiedzy” udało się zapalić w kolejnych umysłach i sercach uczniów.                                                                                          

                                                                                                                                         Elżbieta Grzejda

         

         

        Kolejny miesiąc pracy z wybitnym Polskim naukowcem za nami.

        Zapraszamy do obejrzenia naszych przygód z Kazimierzem Prószyńskim.

         

        K._Proszynski_prezentacja.ppt

         

        Stefan_Drzewiecki_prezentacja.ppt

         

         

         

        Wielki sukces Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej

         

         

        19 czerwca br. uczniowie naszej szkoły odebrali z rąk Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i prezesa PGNiG Piota Woźniaka, tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.

        W styczniu, jak już informowaliśmy na stronie, szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego połączonego z konkursem dla szkół podstawowych „Być jak Ignacy. Rozpalamy płomień wiedzy”. W ramach projektu 8 uczniów klasy 6a , wraz z nauczycielką panią Elżbietą Grzejdą,  założyło koło naukowe „Wulkany Ciekawości” i wyruszyło w wielką naukową przygodę, podczas której odkrywali zasady rządzące nauką, eksperymentowali i doświadczali, poszerzając wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. W tej edycji dzieci  poznawały dorobek Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskie- Curie, Kazimierza Puszyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego. W każdym miesiącu prowadzący nauczyciel był zobowiązany do raportowania zajęć do Fundacji PGNiG, dołączając dokumentację zdjęciową. Podsumowaniem projektu miała być praca końcowa w formie fizycznej konstrukcji, wynalazku, modelu, który należało przesłać do centrali. Uczniowie, wykonali pracę, którą nazwali „Projekt Ziemia”. Była to wielka dwupoziomowa konstrukcja przedstawiająca Ziemię, która dzięki odpowiedniemu ustawieniu światła stroboskopowego, po włączeniu platformy obracała się wokół Słońca i własnej osi. Na drugim poziomie podobnie obracały się wokół Słońca wszystkie planety Układu Słonecznego. Uczniowie oparli się podczas tworzenia na dorobku Mikołaja Kopernika i Kazimierza Pruszyńskiego i jego zooetropie. Całość projektu dopełniała biżuteria przedstawiająca modele atomu polonu, radu i wodoru, którą z dumą nosiłaby  z pewnością Maria Skłodowska- Curie.

        W projekcie, konkursie wzięło udział ponad 640 szkół z całej Polski a Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej, nasza szkoła,  jest w gronie tych najlepszych , uzyskując pierwsze miejsce w województwie mazowieckim i tytuł Naukowej Szkoły Ignacego” w kraju.

        Projekt pokazał dzieciom, że warto wierzyć we własne siły i realizować marzenia, tak jak robili to jego bohaterowie oraz udowodnił, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę to najskuteczniejsza forma edukacji.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

                                                                       

         

         

         

         

         

         

         

         

               Elżbieta Grzejda