• Opis projektu

• PROJEKT

„Rozwój kompetencji kluczowych szansą na lepszą przyszłość”

w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej

PROJEKT REALIZOWANY JEST OD WRZEŚNIA DO CZERWCA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 I OBEJMUJE 216 UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OPINOGÓRZE GÓRNEJ.

UE określa osiem kompetencji kluczowych, stanowiących połączenie wiedzy, umiejętności i postaw.

Uważa się je  za  niezbędne  dla  potrzeb  samorealizacji, rozwoju  osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej  i zatrudnienia. Należą do nich:

1. porozumiewanie się w języku ojczystym;
          2. porozumiewanie się w językach obcych;
          3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo - techniczne;
          4. kompetencje informatyczne;
          5. umiejętność uczenia się;
          6. kompetencje społeczne i obywatelskie;
          7. kreatywność i przedsiębiorczość;
          8. świadomość i ekspresja kulturalna.

Celem głównym projektu jest:

• podniesienie kompetencji kluczowych, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz rozwój indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wzrost kompetencji zawodowych u nauczycieli.
          • kształtowanie i rozwijanie kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej wśród uczniów.
          • podniesienie efektywności kształcenia uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego.
          • bezpośrednie wsparcie uczniów, którzy mają trudności w spełnieniu wymagań edukacyjnych oraz zwiększenie kompetencji uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
          • stworzenie w szkołach warunków dla nauczania opartego na metodzie eksperymentu poprzez utworzenie pracowni biologiczno- przyrodniczej; wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt TIK i pomoce dydaktyczne.

Projekt obejmuje:

• zajęcia rozwijające w zakresie kompetencji kluczowych dla uczniów szczególnie uzdolnionych - 120h zajęć w grupie:

2 grupy zajęć rozwijających z języka angielskiego, zakończonych egzaminem zewnętrznym,

1 grupa zajęć rozwijających z języka niemieckiego, zakończonych egzaminem zewnętrznym,

• zajęcia rozwijające w zakresie kompetencji kluczowych - 60 godzin zajęć w grupie:
            1. grupy zajęć rozwijających z matematyki
            1. grupa zajęć rozwijających z biologii
            2. grupy zajęć rozwijających z przyrody
            1.  grupa zajęć rozwijających z fizyki
            1. grupa zajęć rozwijających z chemii
            1. grupa zajęć rozwijających z geografii
          • zajęcia wyrównujące w zakresie kompetencji kluczowych – 45 godzin zajęć w grupie:
            1. grup zajęć wyrównujących z matematyki
            1. grupy zajęć wyrównujących z przyrody
            1. grupa zajęć wyrównujących z j. angielskiego
          • zajęcia rozwijające wśród uczniów umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy - 14 grup zajęć w wymiarze 30 godzin w grupie;
          • projekt fizyczno- chemiczny z wykorzystaniem pracowni biologiczno- przyrodniczej oraz multimediów- realizacja w grupie projektowej 30 godzin w czasie ferii zimowych;
          • indywidualne zajęcia dla 20 uczniów oddziałów gimnazjalnych z zakresu doradztwa zawodowego – 3 godziny indywidualnej pracy z każdym uczniem, wypracowanie IPD;
          • wzrost kompetencji zawodowych u nauczycieli:

kurs uzupełniający rozwijanie kompetencji cyfrowych u uczniów (20 godzin zajęć warsztatowych dla 6 nauczycieli)

kurs rozwoju wśród uczniów umiejętności i postaw niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy (6 godzinny kurs dla 12 nauczycieli)

kurs z wykorzystania metody eksperymentu w edukacji, w celu podnoszenia jakości nauczania przedmiotów ścisłych (6 godzinny kurs dla 5 nauczycieli)