• CUDOWNYCH RODZICÓW MAM…

                   Z okazji Dnia Rodziców uczniowie klasy I a przygotowali piękną  akademię. Recytowali wiersze i śpiewali piosenki: „Kochana mamo…”, „Kocham Cię ti amo je t'aime” czy „Nie boję się”. Na koniec złożyli Mamusiom i Tatusiom najserdeczniejsze życzenia, wręczyli kwiaty i narysowane przez siebie portrety Rodziców. Klasowa uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

                                                                                                                         Jolanta Górska

           

          NIEZWYKŁE ODWIEDZINY

                    6 maja naszą szkołę odwiedziła  delegacja  „Ludowego Zespołu Artystycznego Ciechanów”. Przedstawiciele zespołu zachęcali starszych uczniów do dołączenia do grupy. Odwiedzili również pierwszoklasistów. Była to miła niespodzianka.

                                                                                                                                  J. Górska

           

          O NASZ WSPÓLNY DOM ZADBAMY…

          Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jest niezwykle ważną inicjatywą. Wiedzą o tym uczniowie klasy I a, którzy postanowili, że zostaną przyjaciółmi Ziemi. W czasie zajęć rozmawiali o problemach, związanych z zanieczyszczeniami powietrza, gleby i wody oraz poznali zawód ekologa.  Zwrócili uwagę na konieczność ochrony przyrody, oszczędzania wody i segregacji śmieci. Przygotowali wspólny „list” do Ziemi w formie plakatu, który zaprezentowali podczas szkolnych obchodów Dnia Ziemi. Wcielili się w cztery żywioły: wodę, ogień, powietrze i Ziemię, recytowali wiersze, a na koniec zaśpiewali piosenkę: „Zielony dom”. Można śmiało stwierdzić, że są prawdziwymi przyjaciółmi Ziemi.

                                                                                     Jolanta Górska

           

          WYKONUJEMY OZDOBY ŚWIĄTECZNE

                Okres przedświąteczny to doskonały moment na samodzielne wykonanie ozdób.  Pierwszoklasiści przygotowali kolorowe pisanki i zajączki. Zajęcia wprowadziły dzieci w miły, świąteczny nastrój.

                                                                                                       J. Górska

           

           

          NASZE SUKCESY

                       Uczennice klasy I a wzięły udział w konkursie „Kolorowa Wielkanoc” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej. Za wykonane prace zostały nagrodzone. Nagrody zdobyły Oliwia Zamielska i Zuzanna Gołąb, nagrodę pocieszenia otrzymała Apolonia Mosakowska. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

                                                                                                                Jolanta Górska

           

          PROJEKT „CEBULKA”

                 Pierwszoklasiści z końcem lutego założyli hodowlę cebuli na szczypiorek. Codziennie doglądali swoich cebulek, zauważali zmiany, co bardzo ich cieszyło. Już po upływie kilku dni zauważyli, że wody ubywało, gdyż parowała oraz cebula ją „wypijała”. Woda zmieniła barwę. W kolejnych dniach cebula wypuściła korzenie, a u niektórych cebul zaczął wyrastać szczypior. Kiedy minął prawie miesiąc od założenia hodowli, badacze zauważyli, że większość cebul wypuściła szczypior. Dzieci zaobserwowały, że dwie cebule zgniły, natomiast niektóre potrzebują więcej czasu, by wypuścić szczypior. Prowadzenie tej prostej obserwacji przyrodniczej pozwoliło uczniom poznać świat roślin cebulowych.

                                                                                                                              Jolanta Górska

           

          WAGARY W MUZEUM

                   Wiosna to  czas wyzwalający radość i sprzyjający zabawom na świeżym powietrzu. Z okazji jej nadejścia  klasa I a pod opieką wychowawczyni udała się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie wzięła udział w grze terenowej bogatej w zagadki i tajemnice oraz w warsztatach plastycznych. Dzieci wspólnie wykonały „szal poety”, uczestniczyły w zajęciach ekologicznych o oszczędzaniu wody, a także w warsztatach muzycznych.  Na koniec zjadły pyszny obiadek w Oranżerii, a następnie pełne wrażeń wróciły do szkoły.

          „Wagary w Muzeum” były dla uczniów miłą, ciekawą i pożyteczną formą spędzenia czasu.

            J. Górska

           

          NADESZŁA WIOSNA

                  21 marca 2022 r. uczniowie klasy I a witali wiosnę. Uczestniczyli także w konkursie Małego Samorządu Uczniowskiego, którego tematem było wiosenne przebranie. Komisja konkursowa bardzo długo zastanawiała się nad wyborem najpiękniejszych wiosennych strojów. I miejsce zajęła Apolonia Mosakowska, II - Zuzanna Gołąb, III - Oliwia Zamielska, wyróżniono strój Mai Nawrockiej oraz kapelusze przygotowane przez chłopców: Antoniego Konwerskiego, Mikołaja Gapkowskiego, Jana Goździewskiego i Kacpra Matusiaka. Gratulujemy!!!

                                                                                                                 J. Górska

           

           

          KLASOWY DZIEŃ KOBIET

           

                  Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy I a, wspierani przez Rodziców, przygotowali dla swoich koleżanek i wychowawczyni szereg niespodzianek. Tego dnia już od samego rana najmłodszym dopisywały humory. Wszyscy cieszyli się, że pójdą na spacer do parku. Okazało się, że jedną z niespodzianek było zaproszenie dziewczynek na poczęstunek do Gościńca Ogrodnika. Dziewczynki otrzymały wspaniałe upominki, a po powrocie do klasy chłopcy zaśpiewali im „Sto lat” i wręczyli przygotowane przez siebie laurki.  Wszystkim towarzyszył wyśmienity nastrój.

                   Bardzo dziękujemy Rodzicom za wielkie wsparcie oraz NASZYM MAŁYM ORGANIZATOROM ZA PAMIĘĆ I PIĘKNE ZACHOWANIE.

                                                  KOLEŻANKI Z KLASY Z WYCHOWAWCZYNIĄ

           

           

          JAK WYGLĄDA ZIEMIA?

                    Uczniowie klasy I a w czasie zajęć dowiedzieli się jak wygląda kula ziemska. Inspiracją do określania jej kształtu był wiersz „Globus” Jana Brzechwy. Pierwszoklasiści byli zaskoczeni ogromnym zamieszaniem, które powstało na globusie, gdy „ …jakiś łobuz/Nabił mu guza”, a wtedy wszystko się z wszystkim pomieszało: miasta, rzeki i góry. Uczniowie rozmawiali na temat utworu i jego humorystycznych elementów. Na szczęście wszystkie kontynenty, morza, miasta, góry i rzeki szkolny globus, czyli pomniejszony model Ziemi, miał na właściwym miejscu. Pierwszoklasiści zastanawiali się, jakie są różnice między globusem i mapą. Wskazywali kontynenty, oceany i morza. Zgodnie stwierdzili, że geografia jest fascynującą nauką.

                                                                                                                             J. Górska

           

          Kim zostanę w przyszłości?

                    Dzieci już od najmłodszych lat zastanawiają się, kim zostaną w przyszłości. Pierwszoklasiści również snuli rozważania nad zawodem, który będą wykonywać, gdy dorosną. W czasie zajęć poznali profesje: biologa, chemika, paleontologa, ornitologa, mikrobiologa, a także fotografa i informatyka. Na podstawie wysłuchanych informacji wypowiadali się na temat  poznanych zawodów. Wiedzą, czym zajmują się naukowcy, przyrodnicy, gdzie pracują i jakiego sprzętu używają. Dzieci chętnie opowiadały o zawodach wykonywanych przez swoich rodziców. Z entuzjazmem mówiły o własnych  marzeniach i predyspozycjach. Na koniec wykonały pracę plastyczną przedstawiającą zawód, który chciałyby wykonywać w przyszłości. Wszystkie rysunki zostały wyeksponowane w klasowym kąciku plastycznym.

                                                 

                                                                                                                             Jolanta Górska

           

           

          WSPIERAMY SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

                Zimowy okres to bardzo trudny czas dla zwierząt ze schroniska. Już najmłodsze dzieci wiedzą, że bezinteresowna pomoc i sprawianie radości bezdomnym czworonogom to ważne wartości. Klasa I a włączyła się w akcję pomocy. Dzieci przyniosły karmę, kocyki a nawet zabawki dla zwierząt. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie.

                                                                                                                                  J. Górska

           

          MASKI KARNAWAŁOWE

                     Karnawał  to czas radości i zabaw.  Miła tradycja stała się inspiracją do przygotowania kolorowych masek.  Wspólna, twórcza praca przyniosła dzieciom wiele radości.

                                                                                                                                      J. Górska

           

           

           

           

          WYKONUJEMY ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK

                   Czytanie książek pobudza wyobraźnię, rozwija i uczy. By zachęcić najmłodszych uczniów do czytelnictwa, warto wykonać kolorowe zakładki do książek. Samodzielne ich przygotowanie to wielka przyjemność, wystarczy tylko zdecydować się na konkretny wzór i materiał, z jakiego mają powstać. Uczniowie klasy I a w czasie zajęć plastycznych wykonali zakładki. Do ich zaprojektowania użyli własnej inwencji twórczej, wyobraźni i dowolnych materiałów. Powstały niepowtarzalne, kolorowe zakładki.  Dzięki nim uczniowie mogą zaznaczać miejsce w książce, w którym skończyli czytanie. Niektórzy z pierwszoklasistów podarują zakładki innym w prezencie.

                                                                                                                               J. Górska

           

           

          WALENTYNKI W NASZEJ KLASIE

           

                Dzień Świętego Walentego jest okazją do wyznawania uczuć, obdarowywania drobnymi upominkami, słodyczami i kwiatami osób szczególnie bliskich sercu.                             

                     Uczniowie klasy I a z tej okazji wykonali ozdobne kartki walentynkowe i serduszka dla koleżanek, kolegów z klasy, a także dla  nauczycieli. Niektórzy uczniowie przesłali kartki przez „pocztę walentynkową„ Małego Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło miłych życzeń i pozdrowień. Wszystkim bardzo spodobał się pomysł wykonania pamiątkowej fotografii w walentynkowej ramce. O święcie nie zapomnieli również rodzice, którzy przygotowali z tej okazji walentynkowe słodkości. W tym dniu uśmiech i zadowolenie  nie opuszczały pierwszoklasistów.

           

                                                                                                                 Jolanta Górska

           

           

          UCZYMY SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

                   Uczniowie klasy I a w czasie zajęć dowiedzieli się jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Obejrzeli film instruktarzowy przygotowany przez ratowników medycznych. Utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997.  Pierwszoklasiści uczyli się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, prawidłowego wzywania pomocy przez telefon oraz wykonywania najprostszych czynności przy osobie poszkodowanej. Potrafią sprawdzić czy jest bezpiecznie, ocenić przytomność poszkodowanego, zawołać o pomoc i wezwać pogotowie. Każdy uczeń ćwiczył udzielanie pierwszej pomocy – umie wykonać trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy ratunkowe. Dzięki takim zajęciom najmłodsi uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Zdobyte przez nich umiejętności mogą ratować zdrowie i życie ludzkie.

                                                                                                                                         J. Górska

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                     Pasowanie na czytelnika to dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem, wyjątkowa uroczystość. Ważnym jej celem jest zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej oraz rozwijania umiejętności czytania.                                                                    

                         20 stycznia 2022 r. uczniowie klasy I a udali się do biblioteki szkolnej, gdzie zostali powitani przez panią bibliotekarkę i uczennice klas IV. Następnie wysłuchali programu dotyczącego czytelnictwa. Jedna z uczennic wystąpiła w przebraniu książki. Udzielała uczniom rad związanych z czytaniem i dbaniem o książki. Następnie pierwszoklasiści wzięli udział w konkursie sprawdzającym znajomość baśni i bajek. Gdy już uczniowie zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej, nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści z powagą powtarzali słowa przysięgi. Przyrzekali, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie pani bibliotekarka Joanna Jabłońska dokonała uroczystego pasowania każdego ucznia na czytelnika. Nowi czytelnicy wypożyczyli wybrane przez siebie lektury. Było to dla pierwszoklasistów ważne wydarzenie.  Dziękujemy pani Asi za przygotowanie spotkania, przyjazną atmosferę i zachęcenie uczniów do czytania książek.

                                                                                                                         Jolanta Górska

           

           

          DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

                    Babcia i dziadek to dla każdego dziecka osoby wyjątkowe. 21 i 22 stycznia obchodzimy ich święto. Jest ono okazją, aby im podziękować za wsparcie w trudnych chwilach, za otarcie łez w niepowodzeniach, za opiekę, odbieranie ze szkoły czy pomoc podczas zdalnej nauki. Pierwszoklasiści z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka nauczyli się wierszy oraz przygotowali piękne laurki z życzeniami, które wręczyli swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.  

                 Kochane Babcie, Drodzy Dziadkowie życzymy z okazji Waszego święta dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz pogody ducha. Niech miłość i szacunek płynące z serc ukochanych wnuków przynoszą Wam radość i uśmiech każdego dnia.

                                                                                                                                           J. Górska

                                                                                                                                          

           

           

          ZABAWY W SUCHYM BASENIE

                  Pierwszoklasiści bardzo chętnie ćwiczą w szkolnej sali zabaw. Uwielbiają zanurzać się w suchym basenie, skakać, „pływać” oraz chować się w kulkach.  Dla najmłodszych uczniów to wspaniała zabawa. Podczas takiej przyjemności dzieci rozwijają swoją koordynację ruchową, usprawniają małą motorykę i wzmacniają mięśnie.

                                                                                                                 J. Górska

           

           

          SPOTKANIE WIGILIJNE

                      Wigilia klasowa to magiczny i wyjątkowy moment, który często staje się jednym z najmilszych wspomnień z okresu szkolnego. Jest to ważne wydarzenie w życiu uczniów. Przygotowania do tej uroczystości zaczynają się dużo wcześniej. Tak było również w klasie I a. Pierwszoklasiści przygotowali klasowy program artystyczny oraz nauczyli się pastorałki „Bosy pastuszek”. 17 grudnia podczas szkolnego kolędowania obejrzeli jasełka oraz zaśpiewali pastorałkę. Klasowe spotkanie rozpoczęli od zaprezentowania programu artystycznego, następnie składali wychowawczyni, koleżankom i kolegom życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Później zasiedli do wcześniej przygotowanego stołu, częstowali się słodyczami, owocami i śpiewali kolędy. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu.  Spotkanie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

                                                                                                                                           J. Górska

           

          MIKOŁAJKI

                   Mikołajki to zwyczaj obchodzony 6 grudnia na cześć Świętego Mikołaja - biskupa z Miry. Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami - oczywiście pod warunkiem, że były grzeczne. Okazało się, że wszystkie dzieci z klasy I a były bardzo grzeczne, więc otrzymały od Mikołaja prezenciki i słodycze. Pierwszoklasiści tego dnia poznali historię świętego Mikołaja i dowiedzieli się, gdzie mieści się jego siedziba. Najprzyjemniejszą czynnością było samodzielne udekorowanie słodkich, mikołajkowych pierniczków.                                             

          W klasie panowała miła atmosfera – wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.

                                                                                                                                    J. Górska

           

           

          ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ…

                3 grudnia był niezwykłym dniem w klasie I a. Stroiliśmy choinkę. Każdy starał się, by wyglądała pięknie. Ubraliśmy ją w bombki, łańcuszki, gwiazdki i szyszki. Efekt pracy jest wspaniały. Teraz choinka stoi w klasie, błyszczy i bardzo nas cieszy.

           

          ANDRZEJKI

                    Andrzejki to wieczór wróżb przypadający na noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja pozwalała spojrzeć w przyszłość. Andrzejki kojarzone były z magią i tajemniczymi obrzędami. Te organizowane współcześnie są przede wszystkim okazją do dobrej zabawy i wróżb z przymrużeniem oka. 30 listopada uczniowie sprawdzili, co ich czeka w przyszłości. Dzięki wróżbom, przygotowanym przez wróżki z MSU,  dzieci dowiedziały się, jakie imię będzie nosić ich ukochana osoba, jakie zawody kiedyś będą wykonywały i czy będą wtedy szczęśliwe. Kolorowe stroje wróżek, światło świec i ciasteczka z wróżbą sprawiły, że atmosfera była pełna magii. Wszyscy miło spędzili ten czas.

                                                                                                                   Jolanta Górska

           

          POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA…

                 Pluszowy miś to jedna z najukochańszych zabawek, która jest  najczęściej kojarzona z beztroskim dzieciństwem i spokojem. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego na 25 listopada, pierwszoklasiści opowiadali historie związane z ich ulubionymi zabawkami. Przeczytali komiks związany z okolicznościami ustanowienia tego dnia. Okazało się, że każde dziecko w swojej domowej kolekcji zabawek posiada pluszowego misia.

                                                                                                           Jolanta Górska

           

          Razem mamy wielką moc!

          Uczniowie klasy I a włączyli się w akcję charytatywną Samorządu Uczniowskiego „Pomoc dla Antosia” – chłopca z wrodzoną wadą serca. Antoś potrzebuje kosztownej operacji, która może uratować mu życie. Pierwszoklasiści  z wielkim zaangażowaniem zbierali plastikowe korki i przynosili pieniążki, by wesprzeć Antosia. Życzą mu szybkiego powrotu do zdrowia.

                                                                                                                         J. Górska

           

           

          Już pierwszaki!

                   Dzień 12 października 2021r. był dla naszych uczniów dniem szczególnym. To właśnie tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów. Obchody rozpoczęły się od części artystycznej, podczas której nasze „pierwszaki” recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Szczególnie doniosłą chwilą było ślubowanie złożone przy sztandarze szkoły i pasowanie symbolicznym ołówkiem przez p. Dyrektor.

                  Z okazji przyjęcia w poczet uczniów, dzieciom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Otrzymały również przygotowane przez rodziców upominki w postaci ilustrowanych słowników ortograficznych. Rodzice złożyli także podziękowania Pani Dyrektor za przyjęcie ich dzieci, w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze.

                  Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Następnie udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                     Życzę Wam pierwszaki samych sukcesów w nauce.

                                                                                                                             K. Walczak

           

           

          Wiwat Chłopaki !

                 30 września to dzień taki, w którym uśmiechają się chłopaki. Tak było również w przypadku uczniów naszej klasy. Ten radosny dla nich dzień obchodziliśmy w Domu Ogrodnika, w naszym mieniącym się w barwach jesieni parku opinogórskim.  Na naszych chłopaków czekał tego dnia słodki poczęstunek i upominki w postaci imiennych breloczków, które wręczały im ich klasowe koleżanki. Szczególne podziękowania należą się w tym miejscu  rodzicom, którzy zadbali o przygotowanie tego dnia w taki sposób, aby uśmiech nie znikał z twarzy dzieci.

          K. Walczak