• Poranki z bajeczką

• „ PORANEK Z BAJECZKĄ” – w dniu 22 maja

Poranki z bajeczką zagościły na stałe w naszych grupach przedszkolnych. Do tematyki  spotkań czytelniczych wykorzystujemy na bieżąco omawiane treści programowe lub wydarzenia dotyczące środowiska rodzinnego i szkolnego. Dużym wydarzeniem dla nas wszystkich było nadanie naszej szkole imienia Zygmunta Krasińskiego i promocja naszego regionu. Uczniowie naszej szkoły stali się autorami wydanej książki pt. „ Z historią w tle…Opinogórskie opowieści”. Dziękujemy tym razem pani Asi ze szkolnej biblioteki, która przyjęła nasze zaproszenie na kolejne spotkanie czytelnicze. Z dużą uwagą i zainteresowaniem dzieci wysłuchały legend o swoich miejscowościach, opartych na osobistych przeżyciach mieszkańców. Dzieci poczuły bliższą więż z bohaterami swoich miejscowości i jednocześnie emocjonalny związek ze swoją „ Małą Ojczyzną”- krajobrazem najbliższej okolicy, pięknem przyrody i zabytkami. Usłyszane legendy rozbudziły w dzieciach zainteresowanie naszym regionem. Dzieci podziękowały za piękne czytanie i obiecały, że porozmawiają ze swoimi dziadkami i pradziadkami na temat – Jak wyglądała wieś w czasach ich dzieciństwa?

„ Poranek z bajeczką”

W dniu 19 marca „ Poranek z bajeczką”  przedszkolacy spędzili w Gminnej Bibliotece Publicznej. Rozglądając się wokół siebie, dzieci miały duży dylemat w wyborze literatury. Jednak każda z czytanych książek przez panią bibliotekarkę okazała się ciekawa. Dużą atrakcją było obejrzenie i wysłuchanie bajki pt. „ Szukając  Marudka” w teatrzyku kamishibay.

Na „ Bajanie na ekranie” zaprosiła nas również do szkolnej biblioteki- pani Asia. Obejrzeliśmy legendy- „Smok Wawelski”  oraz „ Bazyliszek”.  Z dużym zainteresowaniem przedszkolacy oglądali książeczki autorstwa starszych kolegów. Pani Asia zachęciła nas do tworzenia własnych książek i zaoferowała swoją pomoc.

Witanie wiosny było następną okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. W dniu 27 marca panie wychowawczynie zamieniły się rolami i zagościły na czytaniu w innych grupach. Zadbały o to, aby zaciekawić i pogłębić wiadomości dzieci o zjawiska przyrodnicze występujące wokół nas wczesną wiosną. Dzieci poznały przygody zwierząt min. na podstawie opowiadań „ O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie” L. Krzemienieckiej oraz „ Przygody Misia Uszatka” Cz. Janczarskiego.

Obserwując dzieci w codziennych kontaktach, zauważamy, że często wykorzystują informacje zdobyte z literatury dziecięcej. Jeżeli dodamy jeszcze ich własne obserwacje i doświadczenia, to z pewnością wpłyniemy pozytywnie na rozwój dziecięcej fantazji , postawy moralne, a przede wszystkim na właściwy rozwój mowy. A więc ………… do następnego spotkania!

PORANEK   Z  BAJECZKĄ  W  PRZEDSZKOLU – teatrzyk.

W „Poranku z bajeczką”, w dniu 11 stycznia, dzieci z grup przedszkolnych spotkały się na kolejnym wspólnym czytaniu. Przedstawiliśmy dalsze przygody Gangu Słodziaków wg. opowieści Renaty Piątkowskiej. Bóbr Borys, Ryś Rysio, Sowa Zosia, Zając Zuzia, Jeż Jerzyk i Lis Lucek przezywają nowe przygody w swoim lesie, gdzie króluje przyjaźń i wzajemna troska. Dzieci słuchając kolejnych wydarzeń z opowiadań „Listy” i „Zima” utożsamiały się ze zwierzątkami. Manipulując pacynkami w okienku teatrzyku i  powtarzając dialogi- przezywały z nimi różne przygody. Tym razem dzieci wysłuchały  i  obejrzały przygody  św. Mikołaja, który trochę za wcześnie dotarł do zwierząt na Leśną Polanę. Poznały również troskliwą Zuzię, która wszystkim przyjaciołom podarowała ciepłe ubranka, gdyż nadchodziła mroźna zima. Tematyka przygotowań zwierząt do zimy jest bliska dzieciom, toteż wzbogaciły swoją wiedzę na ich temat. Gdy nadejdzie wiosna, być może autorka książki obdarzy dzieci kolejnymi, ciekawymi przygodami Słodziaków.

W dniu 26 października dzieci z grup przedszkolnych spotkały się na wspólnym czytaniu z maskotkami Słodziaków. W związku z realizacją planu rozwoju czytelnictwa – „Poranki z bajeczką” wykorzystaliśmy książkę pt.  „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz teatrzyk  i maskotki.  W czytaniu o wesołych przygodach  wzięli udział – lis Lucek, ryś Rysio, zając Zuzia, sowa Zosia, jeż Jerzyk, bóbr Bartek, w których postacie wcieliły się dzieci. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali czytanych opowiadań zilustrowanych przedstawieniem. Dzięki naszym spotkaniom dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, poszerzają wiedzę oraz zainteresowanie książkami. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy deszczową piosenkę i z  niecierpliwością czekamy na następne czytanie.