• Przedszkolaki poznają zawody

Jesteśmy ornitologami i entomologami.

W miesiącu MAJU, kiedy wokół nas kwitnie najwięcej kwiatów, a ptaki wysiadują pisklęta dzieci wybrały się do parku i na łąkę. Wykorzystując lupy i lornetki podglądały zachowania owadów i ptaków. Dowiedziały się, że podobne czynności wykonują ornitolodzy i entomolodzy. Dzieci doświadczyły dużo pozytywnych emocji w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Szerszą wiedzę o nowo poznanych zawodach uzyskaliśmy oglądając filmy edukacyjne.

Obserwujemy i poznajemy.

W CZERWCU- odbyliśmy kilka wycieczek: do Płocka, do Muzeum w Opinogórze oraz do Ciechanowa ( najmłodsze dzieci). Podczas podróży autobusem mięliśmy okazję obserwować pracę pana kierowcy. Dzieci poznały umiejętności, jakie posiada kierujący pojazdem. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci nazywały różne pojazdy komunikacji lądowej, wodnej i powietrznej. Zdobytą wiedzę wykorzystały wykonując ćwiczenia interaktywne na tablicy multimedialnej.

Będąc w Teatrze Dramatycznym w Płocku po spektaklu odbyliśmy lekcję teatralną. Dzieci dowiedziały się dokładniej, na czym polega praca aktora, scenografa, suflera i wielu innych zawodów, których wykonywane czynności są potrzebne, aby aktorzy mogli odgrywać role na scenie.

Podczas wycieczek oprowadzali nas przewodnicy. Dzieci obserwowały ich kolejne czynności oraz wysłuchały ciekawych informacji o ich zawodzie.

Będąc w Muzeum Romantyzmu poprosiliśmy pana ochroniarza, aby bliżej przedstawił nam swoje codzienne obowiązki w pracy. Dzieci obserwowały otoczenie z zewnątrz na  ekranach monitoringu. Pan musiał być bardzo uważny obserwując turystów, dbając o bezpieczeństwo wokół oraz bezpieczeństwo eksponatów w muzeum. Wskazał nam również system połączeń alarmowych ze strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym. Dzieci były zaskoczone wiadomością, że są obserwowane podczas spacerów w pobliżu muzeum, ale jednocześnie poczuły się bardzo bezpieczne.

Dzień cukierników i piekarzy

WIZYTA  U  PANI  SEKRETARKI

„Dzień Sekretarki”- 25 stycznia, był okazją do odwiedzenia naszej Pani sekretarki przez przedszkolaków. Dzieci złożyły życzenia i wręczyły wykonane przez siebie upominki. W gabinecie sekretariatu nie bywają często, więc z dużym zainteresowaniem rozglądały się wokół siebie. Pani Asia ciekawie opowiedziała  o swojej pracy i codziennych obowiązkach. Dzieci dowiedziały się jak działa faks, kserokopiarka, drukarka oraz jak często prowadzone są rozmowy przez telefon stacjonarny i pocztę elektroniczną. Dowiedziały się również o systemie monitoringu, dzięki którym mogą czuć się bezpieczniej w naszej szkole. Dzieci zadawały dużo pytań, co znaczyło, że interesuje ich praca w tym zawodzie. Podziękowaliśmy za spotkania z każdą grupą przedszkolną i życzyliśmy spokojnej pracy.

Przedszkolacy poznają różne zawody

Jednym z zadań Programu wychowawczo- profilaktycznego naszej szkoły jest  zapewnienie dzieciom wszechstronnego rozwoju we wszystkich sferach osobowości. Dzieci w wieku przedszkolnym przejawiają różne zainteresowania otaczającym je środowiskiem. Pro orientacja zawodowa- to działania wychowawców mające na celu rozwijanie zainteresowań i  zaspokojenie ciekawości dzieci na temat pracy w różnych zawodach.

Już na początku roku szkolnego przedszkolaków odwiedził Pan dzielnicowy aby porozmawiać z dziećmi o zasadach bezpiecznej drogi do szkoły. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, ciekawiła ich praca policjanta. Na koniec spotkania dzieci mogły wejść do radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant. Przekonywały się nawzajem, że w przyszłości wybiorą ten zawód.

Dzień Maszynisty ( 19.09 ) był powodem do zabaw w prawdziwego maszynistę. Dzieci po obejrzeniu filmu edukacyjnego i wysłuchaniu wiersza J. Tuwima” jechały” pociągiem, a pan maszynista miał na głowie prawdziwą czapkę. Z dużą pasją wykonywały prace plastyczne  pociągu towarowego.

W Dniu Budowlańca ( 25.09), wszyscy przedszkolacy wybrali się na pobliski plac budowy boiska sportowego. Dzieci obserwowały pracę robotników obsługujących różne maszyny budowlane.

Święto Edukacji Narodowej, to dzień, w którym dzieci dziękowały swoim wychowawczyniom za opiekę i troskę. Wspólne pogadanki, oparte na bezpośredniej obserwacji swoich pań, przybliżyły dzieciom pracę pedagogów, pracujących nie tylko w naszej szkole.

Od dzieci dowiedzieliśmy się, że wraz z rodzicami dość często odwiedzają lokalny Urząd Pocztowy. Postanowiliśmy więc w Dniu Pocztowca ( 18.10) pójść na wspólną wycieczkę aby złożyć życzenia wszystkim  pracownikom i podarować wykonaną przez siebie pocztówkę. Dzieci miały okazję obserwować pracę pani urzędniczki, zwiedziły pomieszczenie urzędu pocztowego. Z dużym zainteresowaniem słuchały informacji dotyczących funkcji poczty. Dowiedzieliśmy się, jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Pani urzędniczka obdarowała nas kartką pocztową z wizytówką Opinogóry. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do przestrzegania zasad  kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

Poprzez kontynuację tematyki pro orientacji zawodowej będziemy wzbudzać u dzieci szacunek dla wszystkich pracujących, albowiem każdy zawód jest potrzebny dla lepszego funkcjonowania człowieka w społeczności.

K. Mitkowska

W. Kijewska