• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja obchodziliśmy kolejną, 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Z powodu epidemii nie mogliśmy zorganizować zaplanowanej z tej okazji akademii, ale święto Konstytucji upamiętniliśmy podejmując inne działania. Na godzinach wychowawczych, prowadzonych metodą zdalną, wychowawcy przedstawili różne formy obchodzenia świąt narodowych. Zachęcali do wywieszania flag państwowych na budynkach, do rodzinnego wykonywania biało czerwonych kotylionów czy oglądania programów telewizyjnych poświęconych Konstytucji 3 Maja.

Na lekcjach historii poruszane były treści związane z konstytucją, np. w klasie IV uczniowie obejrzeli i omówili obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja”, zaś w klasach VI omawiali reformy Sejmu Wielkiego.

Uczniowie klas VIII na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie omawiali rolę konstytucji w państwie, podstawowe zasady konstytucjonalizmu, zasady ustrojowe. Pisali pracę poświęconą wartościom do których odwołuje się preambuła Konstytucji RP.

Dzięki podjętym działaniom uczniowie zrozumieli, iż nawet skromne obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Pozwala to podtrzymywać tradycję i pamięć historyczną oraz tworzyć duchową wspólnotę polskiego narodu.

Dorota Franckiewicz

Agnieszka Wilińska