• Innowacja pedagogiczna - Klub Małego Odkrywcy

Zabawy z cieniem

Dzieci z oddziału przedszkolnego „0A” i „0B” uczestniczyły w zabawach badawczych z cieniem. Sprawdzały jakie przedmioty przepuszczają światło oraz co jest potrzebne, aby uzyskać cień. Za pomocą zabawek i światła lampki bawiły się manipulując przedmiotami.

- Jak należy ustawić zabawki, aby pojawił się cień?

- Co się stanie, gdy oddalimy zabawki od źródła światła?

- Co się stanie, jeśli ją przybliżymy?

Na te pytania staraliśmy się  odpowiedzieć prowadząc doświadczenia, obserwując, wyciągając wnioski, bawiąc się w „ja i mój cień”.

Dzieci doskonale poradziły sobie z odrysowaniem własnej osoby na papierze, następnie dorysowywały włosy, oczy, uszy, nos itp. - upodabniając odrysowany cień do siebie.

Inne zabawy badawcze.

W trakcie ostatnich już zajęć dzieci wykonywały szereg aktywności dotyczących pojęć wagi, miary i objętości.

Najpierw  zapoznały się z jednostką pomiaru – cm oraz samodzielnie ćwiczyły pomiary kredek z użyciem linijki i porównywały miary.

Wyjaśniając  sens ważenia i pomiar ciężaru  dzieci zapoznały się

z wagą szalkową. Najpierw  szacowały ciężar, a potem same ważyły zabawki na wadze używając odważników.

W odmierzaniu płynów skupiliśmy się na ich przelewaniu  i określaniu ilości, chociaż po przelaniu do innego naczynia wydawało się go więcej lub mniej. Samodzielnie wykonywane przez dzieci  doświadczenia, przyniosły im wiele radości i uśmiechu na ich twarzach.

Zabawy z magnesami i balonami.

Przedszkolacy z grup  0A i 0B były uczestnikami kolejnych zajęć innowacyjnych. Tym razem działania  „ ciekawskich odkrywców” dotyczyły poznawania właściwości magnesów oraz elektryczności statycznej balonu.

Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach badawczych  takich, jak: „ Niewidzialna siła”, „Odrzucony”, „ Zbieracz igieł”, „ Podwodny magnes”, „ Rozmagnesowany”. Poprzez eksperymentowanie dowiadywały się min.- do jakich przedmiotów przykleja się magnes, obserwowały – co dzieje się ze szpilkami na kartce w jego obecności, sprawdzały właściwości magnesu przez szkło i wodę, a także szukały szpilek w „ stosie siana”. Poprzez zabawy sprawdzały, czy miały rację w swoich przypuszczeniach. Wzbogacone o nowe spostrzeżenia, dzieci udzielały wypowiedzi, w jakich sytuacjach dnia codziennego możemy wykorzystywać magnesy.

Rozbudzanie ciekawości otaczającym światem, poznawanie prostych zjawisk fizycznych, miało na celu także prowadzenie zabaw z balonami, min. „ Ciasto drożdżowe i balon”, „ Wierne baloniki”, „ Przyciąganie puszek”. W sposób przystępny dzieci doświadczyły dużo pozytywnych emocji, poznały zjawiska, których wcześniej nie były w stanie zrozumieć. Elektryzując balonik obserwowały przyciąganie statyczne, np. elektryzowanie włosów, unoszenie skrawków papieru, przyleganie do ubrania, przyciąganie puszek.

Obserwując reakcję dzieci na prowadzonych przez nas zajęciach jesteśmy pewne, że osiągamy założone przez nas cele. Dzieci pogłębiają wiadomości przyrodnicze, a przede wszystkim- czerpią dużo radości w samodzielnym odkrywaniu nowych zjawisk.

W. Kijewska

K. Mitkowska

W roku szkolnym 2017/2018 w grupach przedszkolnych 0A i 0B realizowany jest program innowacji pedagogicznej pt. „Klub Małego Odkrywcy – poznawanie świata”, której celem głównym jest rozbudzenie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji i wyciągania trafnych wniosków.

Działania innowacyjne realizowane są po zajęciach przedszkolnych, jako dodatkowe zajęcia rozwijające z edukacji przyrodniczej. Polegają głównie na prowadzeniu zajęć ciekawymi metodami twórczymi z elementami eksperymentowania, badania, przeżywania, obserwowania i doświadczania.

Harmonogram innowacji przewiduje m.in. takie tematy jak: Zabawy z powietrzem, Tajemnice wody, Zabawy z magnesami, Zabawy z cieniem czy z balonem.

Wioletta Kijewska, Krystyna Mitkowska

Innowacja w przedszkolu – doświadczenia z wodą.

Dzieci z grup 0A i 0B wzięły udział w kolejnym cyklu zajęć innowacyjnych na temat – „Badania i doświadczenia z wodą”. Wszystkie działania opierały się na zabawie tj: Co pływa, co tonie, Co się rozpuszcza, Magiczny ziemniak, Bariera z tkaniny, Dziwne jajko.

Podczas zabaw dzieci stykały się z nowymi bodźcami i sytuacjami, które mają ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dzieci, gdyż każda zabawa tego rodzaju niesie ze sobą pozytywny ładunek emocji, co wspiera proces uczenia się.

Dzieci podejmując zabawy badawcze, stoją przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest celem samej zabawy. Dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków. Zabawy badawcze są okazją do kształtowania się w umyśle dzieci nowych operacji umysłowych – analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi              i spostrzegawczość.