• Spotkanie z Policjantem

Przedszkolaki odwiedził nasz Pan Dzielnicowy Artur Karwowski ze swoimi współpracownikami. Dzieci dowiedziały się wielu cennych informacji o zawodzie policjanta oraz o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko.

Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej

Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Świat na kółkach - Wóz strażacki - Szaron

W ramach preorientacji zawodowej nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z zawodem strażaka, jego zadaniami, a także wykorzystywanym w czasie akcji sprzętem. Podczas spotkania ze strażakami dzieci dowiedziały się jak trudny i niebezpieczny  jest to zawód. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego, po burzy usuwa przewrócone drzewa. Dzieci mogły obejrzeć , a także przymierzyć strój strażaka, wzięły również udział w symulacji próbnej ewakuacji. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przedszkolaki uważnie słuchały, którymi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a za pomocą których  gaszą pożary. Obejrzały również wyposażenie pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia Na koniec przedszkolaki oglądały wozy strażackie, a także mogły w nich chwilkę posiedzieć i poczuć się jak prawdziwy strażak.

Wizyta pielęgniarki w przedszkolu

Dnia 27 maja w przedszkolu gościliśmy Panią pielęgniarkę – mamę Asi. Pani Ania opowiedziała dzieciom, na czym polega praca pielęgniarki, gdzie pracuje i czym się zajmuje. Zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne do codziennej pracy oraz wyjaśniła do czego służą. Pokazała stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, wenflon i kroplówkę. Pani Ania również zademonstrowała pobieranie krwi, wykonywanie zastrzyków, zakładanie wenflonu oraz mierzenie ciśnienia i saturacji. Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się higienicznego mycia rąk oraz udzielenie pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej. Na pożegnanie dzieci otrzymały naklejki Dzielnego Pacjenta oraz strzykawki. Serdecznie dziękujemy Pani Ani za przybycie oraz za przeprowadzenie ciekawych zajęć.

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W OPINOGÓRZE GÓRNEJ

Dnia 13 maja przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Opinogórze Górnej. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z zawodem strażaka. Dowiedziały się, że strażacy nie tylko jeżdżą do pożarów, ale również są wzywani do wypadków samochodowych i innych zdarzeń losowych. Dzieci miały okazję obejrzeć nowy wóz strażacki, sprzęt do rozcinania karoserii samochodów i inne elementy wyposażenia  oraz ubrania strażaków zakładane podczas akcji ratowniczych.  Jednak największą frajdę sprawiła przedszkolakom możliwość  wejścia do kabiny wozu strażackiego, gdzie choć przez chwilę można było poczuć się prawdziwym strażakiem. Serdecznie dziękujemy Strażakom z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Opinogórze Górnej za zorganizowanie spotkania.

Cukiernik

Stomatolog

Dzieci poznały zawód stomatologa. Najpierw przedszkolaki opowiedziały o swoich wizytach u dentysty. Następnie omówiły przedmioty do mysia zębów. Obejrzały film edukacyjny, który przybliżył pracę stomatologa, miejsce jego pracy oraz narzędzia stomatologiczne. Dzieci również dowiedziały się co to jest próchnica i jak ona powstaje. Następnie wykonały wspólny plakat przedstawiający pokarmy sprzyjające silnym i zdrowym zębom oraz pokarmy mające niekorzystny wpływ na zęby. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”. Przedszkolaki o zęby dbają i dentystę systematycznie odwiedzają.

SEKRETARKA

Z okazji Dnia Sekretarki przedszkolaki wybrały się do naszej Pani Karoliny z prezentami i życzeniami. Pani Karolina opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała sekretariat. Następnie przeczytała dzieciom bajkę i poczęstowała wszystkich słodyczami. Dziękujemy Pani Karolinie za jej pracę i uśmiech każdego dnia.

Górnik

4 grudnia to szczególny dzień, w którym swoje święto obchodzą górnicy.  Na podstawie  prezentacji multimedialnej przedszkolaki wzbogaciły wiedzę na temat zawodu górnika. Dowiedziały się o ciężkiej i niebezpiecznej  pracy oraz o roboczym i galowym stroju górnika, a także poznały nowe pojęcia: Barbórka, czako oraz kupla. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną – górniczą czapkę.

Kolejarz

25 listopada przypada Dzień Kolejarza. Z tej okazji dzieci poznały bliżej zawód pracowników kolei. Na podstawie ilustracji, dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się kolejarz, jak wygląda jego strój oraz jak zmieniły się pociągi na przestrzeni lat. Dzieci także poznały zasady bezpiecznego podróżowania pociągiem.  Następnie zatańczyły w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, a na zakończenie wykonały wspólnie pracę plastyczną - pociąg.

Dzień Poczty Polskiej

W październiku obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, podczas których poznały zawód listonosza. Dzieci dowiedziały się, jak długą drogę musi przebyć list lub paczka, by trafić do naszej skrzynki pocztowej. Młodsze dzieci rozwiązywały zagadki, projektowały znaczki pocztowe, bawiły się w pocztę, kodowały drogę listu od nadawcy do adresata. Starsze przedszkolaki udały się na  do pobliskiego oddziału Poczty Polskiej w Opinogórze. Wręczyły pracownikom poczty  wykonane wcześniej kartki z życzeniami i pozdrowieniami.

NAUCZYCIEL

ZAWÓD MUZYK

Dzieci z grupy 5-latków poznały zawód muzyka. Najpierw obejrzały film edukacyjny pt.„ Wizyta w szkole muzycznej”, następnie poznały niektóre instrumenty: dzwonki, tamburyn, marakasy, kastaniety, pudełko wielotonowe.

Zapoznały się z budową instrumentów oraz słuchały jakie wydają dźwięki.

Na koniec zaśpiewały wspólnie piosenkę „Jestem muzykantem, konszabelantem”, przy której wesoło się bawiły.