• Projekt "Przyjaciele parku"

        •  

          Projekt edukacyjny „ Przyjaciele parku” – w przedszkolu.

          Autorki projektu: Wioletta Kijewska, Krystyna  Mitkowska, Barbara Pawlak

          Termin realizacji: październik – listopad ( 2 – 3 tygodnie, w zależności  od zainteresowań dzieci ).

          Uczestnicy: dzieci 3-4-5-letnie.

          Inspiracją do wdrożenia w codzienne działania metody projektu edukacyjnego „ Przyjaciele parku” były częste spacery naszych przedszkolaków i ich dociekliwe pytania o wszystko ,co rośnie i żyje w naszym parku.

          Projekt zakłada rozwijanie przyrodniczo- ekologicznej oraz artystycznej aktywności dzieci. W ramach projektu dzieci zdobędą odpowiedzi na swoje pytania. Zdobędą wiedzę na temat gatunków drzew i ptaków parkowych a także wyrobią  nawyki proekologiczne. Drzewa i ptaki staną się dla nich również inspiracją w działaniach artystycznych.

          Ogólnym celem projektu jest propagowanie wiedzy o drzewach i ptakach parkowych, ich roli dla bliskiego nam środowiska,  rozwijanie wrażliwości artystycznej przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów oraz uatrakcyjnienie zajęć edukacyjno- wychowawczych.

          Obok zajęć dydaktycznych w grupach przedszkolnych przewidziane są spotkania z ekspertami środowiska lokalnego ( znawcami tematów, rodzicami dzieci) na terenie parku i w ośrodku edukacyjnym kompleksu muzealnego.

          Dotychczasowe działania:

          - Codzienne spacery i zabawy w parku zamieniono na  „spacery małych badaczy wiedzy”, podczas których dzieci wyposażone w lupy i lornetki szukały bardziej kolorowych liści, wśród nich owadów, czy też ciekawych okazów, obserwowały też ptaki.

          - Urządzono kącik przyrodniczy: PARK – drzewa – ptaki, którego dzieci wzbogacają nowymi eksponatami przynoszonymi ze spacerów.

          - Dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną oraz Gminną Bibliotekę Publiczną, gdzie pozyskały ciekawe książki do swojego kącika.

          - Każdy dzień  dzieci zaczynają od omówienia tego, co zdarzyło się poprzedniego dnia, co już wiedzą i ustalają, czego jeszcze chcą się dowiedzieć.

          Zapraszamy rodziców do pomocy w gromadzeniu eksponatów przyrodniczych z parku oraz zaangażowaniu się w zaplanowanych spotkaniach czytelniczych, czy też w zajęciach artystycznych.

          Dalszy ciąg działań projektu przekażemy wkrótce.

                      W ramach realizacji projektu przedszkolaki udały się na zajęcia z pracownikiem parku Panem Rafałem, który opowiedział nam o mieszkańcach parkowej Ptaszarni. Dzieci dowiedziały się, że w opinogórskim parku mieszkają ptaki z całego świata. Wśród mieszkańców Ptaszarni znajdują się m.in. niezwykle ubarwiona papuga ara, będąca mieszańcem dwóch gatunków: ary zielonoskrzydłej i żółtoskrzydłej. W wolierach podziwiać można również pochodzące z Australii niewielkich rozmiarów papugi nimfy, aleksandretty większe, papugi faliste, bażanty annamskie, królewskie i diamentowe, pawie indyjskie, gołębie cukrówki, gołębie okularowe i kury ozdobne. Przedszkolaki z zaciekawieniem przypatrywały się wszystkim okazom.

          Przedszkolaki zdobyły wiele informacji na temat ptaków i drzew znajdujących się na terenie naszego parku. Żeby jeszcze dokładniej poznać budowę liścia oglądały jego fragment pod mikroskopem. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie. Miały również możliwość dokładnie zapoznać się z budową skrzydła gołębia.

          W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew, głównie klonów, dębów, lip, jesionów, świerków i kasztanowców. Najstarsze ma ponad trzysta lat. A wszystkich jest ponad trzy tysiące. Ale drzewa zasadzonego przez nas nie było ani jednego. Nie było, ale już jest! Wspólnymi siłami zasadziliśmy w naszym parku nowe drzewo – Dąb. Nie było łatwo…. Ale w zespole siła i udało się, oczywiście z pomocą pana Rafała. Drzewko rośnie nieopodal Gościńca Ogrodnika.

           

           „Zabawy z gliną” – warsztaty plastyczne.

           

                     Kolejne zadanie zostało zrealizowane. Nasze przedszkolaki w ramach projektu wzięły udział w warsztatach plastycznych, które odbyły się w Muzeum Romantyzmu, w sali edukacyjnej.

          Zajęcia głównie oparte były na materiale plastycznym jakim jest glina. Celem ich było pobudzenie wrażliwości i potrzeb estetycznych oraz zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia.

          Sama zabawa gliną była dla dzieci wielką atrakcją i przyjemnością. Z ogromnym zapałem ugniatały, wałkowały, kroiły i robiły ozdoby przy użyciu foremek, wałków i patyczków. Kiedy już powstał zamierzony kształt, dzieci wielokrotnie niszczyły swoja prace, by zacząć od nowa.

                      Efektem twórczej pracy są piękne formy zwierząt i roślin, które  zostały dodatkowo pomalowane farbami.

          Po dokładnym wysuszeniu arcydzieła trafią do przedszkola, aby móc zawisnąć na przedszkolnych choinkach i cieszyć swoich twórców.

                      Zajęcia były bardzo ciekawym i nowym doświadczeniem. Dziękujemy paniom z działu edukacji za przygotowanie zajęć.

           

           

                      Następne zadanie z projektu zostało zrealizowane dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. Zaproszone mamy pomogły małym artystom w wykonaniu „drzew w różnych porach roku”.

          Powstały piękne prace, a dzieci są bogatsze o nowe doświadczenia i wiedzę.

           

           

                  Projekt „ Przyjaciele Parku” został zakończony.

                 Podsumowaniem naszych działań był teatrzyk przygotowany przez grupę  5-latków pod opieką p. Basi dla dzieci młodszych.

          Dzieci wcieliły się w role ptaków z wiersza J. Tuwima „ Ptasie Radio”.

          Maluchy z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie i nagrodziły małych aktorów wielkimi brawami.

                      Wszystkie przedszkolaki biorące udział w projekcie otrzymały ordery         „ Przyjaciela Parku”. Przeprowadzone zajęcia dały dzieciom wiele radości oraz wzbogaciły o nowe wiadomości i doświadczenia.