• ZADANIE: MOJA OJCZYZNA NIEPODLEGŁA

CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE - KONKURS REGIONALNY

Międzyszkolny Konkurs Regionalny pod hasłem Cudze chwalicie, swego nie znacie  - Gmina Opinogóra Górna oczami młodych patriotów odbył się 14.06.2018 r. Został zorganizowany  przez  Szkołę Podstawową w Opinogórze Górnej pod patronatem Urzędu Gminy.

Celem konkursu było zainteresowanie historią i kulturą naszej małej ojczyzny, upowszechnienie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie oraz integrowanie społeczności szkolnych i łączenie pokoleń wokół wspólnego przedsięwzięcia.

Do konkursu przystąpiły dwie szkoły – Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej i Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej, które reprezentowane były przez siedmioosobowe drużyny składające się z uczniów, rodziców i dziadków.

Konkurs miał charakter zmagań drużynowych i podzielony był na dwie części.

W I części  rywalizowały  ze sobą 2 siedmioosobowe drużyny składające się z uczniów klas I – III oraz wspierających ich rodziców i dziadków.

Drużyny prezentowały  plakaty  reklamujące Opinogórę Górną jako miejscowość turystyczną, rozwiązywały  krzyżówki, układały puzzle przedstawiające  zabytki opinogórskie oraz udzielały  odpowiedzi na pytania zawarte w teście  wiedzy.

W II części do rywalizacji stanęły 3 siedmioosobowe drużyny składające się  z uczniów  klas IV – VII, rodziców i dziadków. Szkołę w Opinogórze Górnej  reprezentowały 2 drużyny.

W tej części  uczestnicy  zmagali się z serią pytań dotyczących Gminy Opinogóra Górna, prezentowali  przygotowaną  piosenkę  ludową,   plakat  reklamujący  Gminę Opinogóra Górna i rozpoznawali dawne przedmioty codziennego użytku znajdujące się w izbie regionalnej szkoły.

Wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością, umiejętnościami wokalnymi, inwencją twórczą i wiedzą na temat swojej gminy. Rodzice i dziadkowie  wspierali uczestników,  dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

.

Wszystkie drużyny zaprezentowały się wspaniale, toteż zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wójta Gminy Opinogóra Górna.

Uroczystość poprowadziły uczennice  klas II i III oddziału gimnazjalnego, które  urozmaiciły czas piękną recytacją i śpiewem pieśni patriotycznych związanych z Niepodległą.

Z przebiegu uroczystości nagrano film, który można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.