• Zajęcia z kreatywności G

        •  

                Zajęcia pomagają zrozumieć działanie współczesnego świata, zjawisk zachodzących na świecie jak też zależności między nimi. Rozwijają zainteresowania ucznia geografią przez uświadomienie jej przydatności w życiu i gospodarczej działalności człowieka. W tym celu wykorzystywane są i tworzone wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne, pomagające w rozumieniu i bliższym poznaniu otaczającego świata. Uczniowie zgłębiając swoją wiedzę posługują się i wykorzystują również środki technologii informacyjnej. Kreatywne zajęcia przybliżają uczniom wiedzę na temat Ziemi i jej funkcjonowania, a także wykorzystywania jej zasobów. 

          Agnieszka Wilińska

           

           

          Przedmiot „Kompetencje społeczne"

          Celem zajęć jest:

          - wykształcenie w uczniach przez zabawy i zadania, postaw, które przydatne będą na rynku pracy, w tym: umiejętności współpracy, kreatywności, inicjatywy i przedsiębiorczości,

          - wykształcenie u uczestników postaw twórczych i kreatywnego podejścia do napotykanych problemów,

          - rozwijanie osobowości uczniów,

          - budowanie wiary we własne siły, poczucia własnej wartości,

          - ujawnianie uczuć, jakie towarzyszą określonym sytuacjom,

          - umiejętność uważnego słuchania,

          - umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

          - opanowanie umiejętności dobrego komunikowania- asertywność, tolerancja,

          - pokojowe rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemów,

          - stymulowanie twórczego myślenia,

          - kształtowanie umiejętności postrzegania sukcesu,

          - gospodarowanie własnym czasem

          Na zajęciach uczniowie poznają sposoby umocnienia wiary w siebie, uczą się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje, rozwijają własną indywidualność, poznają techniki radzenia sobie ze stresem, strachem i agresją, uczą się rozwijać twórcze myślenie, ćwiczą umiejętność dobrego komunikowania się, poznają techniki gospodarowania własnym czasem, uczą się obowiązkowości, sztuki słuchania i zadawania pytań, a także uświadamiają sobie do czego potrzebna będzie im zdobyta wiedza, a także uczą się wyciągać wnioski z porażek.

          Anna Szymańska

           

           

           

           

                    Na Zajęcia rozwijające postawy/umiejętności niezbędne na rynku pracy uczęszcza 11 uczniów: Daniel Bałdyga, Sandra Baprawska, Bartosz Chodupski, Kinga Weronika Chylińska, Jacek Jabłoński, Jakub Mysiewicz, Łukasz Mysiewicz, Hubert Podlasiak, Julia Rogalska, Julia Spejna, Weronika Tomczak.

          Uczniowie poznali zasady aktywnego słuchania innych ludzi oraz właściwego krytykowania cudzych idei. Uczyli się metaforycznego myślenia i utożsamiania się z obiektem, wykonując ćwiczenia typu: Moje trzy cechy na pierwszą literę mojego imienia, Indiańskie imiona, Czuję się jak…, Jestem…, Kojarzysz mi się z…, Wada staje się zaletą, Improwizacja muzyczna. Uczniowie wykonywali ćwiczenia, które pozwolą im rozwinąć kreatywność: Co by było gdyby?, Nowe potrawy, Krytyka i obrona obiektu, Co można zrobić z…, Analogie z natury, Analiza morfologiczna.

          Aldona Grzankowska