• Rok szkolny 2023/2024

• Biologia i przyroda z laboratorium przyszłości

W naszej szkole mamy możliwość korzystania z pomocy dydaktycznych, które otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria przyszłości.

Na zajęciach biologii w klasach szóstych uczniowie omawiając budowę komórki zwierzęcej korzystali  z jej modelu przestrzennego, co z pewnością ułatwi zapamiętanie szczegółów budowy. Z tego samego modelu korzystaliśmy w klasach piątych i siódmej omawiając komplikacje budowy organizmu żywego.

W ramach poznawania budowy organizmu w klasach siódmych korzystaliśmy z modelu skóry, której budowę  omawialiśmy na zajęciach.

Kolejne lekcje to obserwacje mikroskopowe w klasach czwartych i piątych, do których wykorzystaliśmy otrzymane w ramach programu preparaty mikroskopowe.

Kolejny etap  nauki to nowe działania z wykorzystaniem pomocy z laboratoriów przyszłości. W klasach czwartych uczniowie poznawali składniki pogody i inne zjawiska zachodzące w powietrzu. Korzystając z projektu naukowego STEM – POGODA I KLIMAT, w oparciu o karty pracy prowadzili własne obserwacje składników pogody do których wykorzystali samodzielnie zrobione deszczomierze. Z dużym zdziwieniem przyjęli zawarte z zestawie projektu naukowego informacje o ogromnym zróżnicowaniu temperatur na Ziemi. Może kiedyś ktoś z nich zostanie wybitnym meteorologiem.

W klasach szóstych kolejny już raz korzystaliśmy z preparatów mikroskopowych omawiając najprostsze grupy bezkręgowców- parzydełkowce, płazińce, nicienie

Dzięki takim pomocom lekcje biologii są z pewnością o wiele ciekawsze.

Elżbieta Grzejda

Podczas omawiania tematów związanych prądem elektrycznym na lekcjach fizyki uczniowie klasy 8 budowali obwody szeregowe i równoległe z zastosowaniem różnych odbiorników: żarówek, wiatraczków, głośników. Korzystali wówczas z walizki eksperymentalnej „Elektryczność i obwody”.

Joanna Zbrzezna

Siódmoklasiści, na lekcji fizyki, sprawdzali zależność siły ciężkości od masy ciała. Do tego celu skorzystali z siłomierzy zakupionych w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

Joanna Zbrzezna

Na zajęciach matematycznych uczniowie klas 6 wykorzystując zestaw do budowania figur– Geolegs, zakupiony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości budowali figury geometryczne. Pracując w grupach badali, opracowywali i omawiali własności tych figur.

Dorota Franckiewicz

Klasy siódme na lekcjach biologii omawiały układ krwionośny. Poznawały rodzaje naczyń i sposób krążenia w nich krwi. Serce- pompa, która tłoczy krew do naczyń to warunek jej krążenia w naczyniach. Szczegółową budowę serca uczniowie poznawali, a potem utrwalali, na rozkładanym modelu tego narządu, który zawierał wszystkie niezbędne szczegóły.  Z modelu skorzystali także czwartoklasiści podczas omawiania układu krwionośnego. Praktyczne ćwiczenia zawsze na dłużej pozostają w pamięci więc i tym razem z pewnością tak będzie.

.                                                                                               Elżbieta Grzejda

Projektowanie i druk 3D

Kolejni uczniowie uczyli się projektowania w Tincercad oraz obsługi drukarki 3D.

A. Młodzianowska

Na lekcjach matematyki i zajęciach dodatkowych podczas omawiania m.in. własności figur płaskich, kątów, brył, uczniowie korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu LP.

A. Młodzianowska

8 listopada do naszej szkoły przyjechay Mobilne Labolatoria Przyszłości. Odbyły się warsztaty z zakresu elektroniki - mikrokontrolery, druku 3D, długopisów 3D.

Uczniowie klas ósmych poznając budowę cząsteczek alkanów, budowali modele przestrzenne tych związków korzystając z kulkowych modeli atomów.

Joanna Zbrzezna

Na lekcjach fizyki, podczas omawiania działu Magnetyzm, uczniowie wykonali szereg doświadczeń korzystając z pomocy dydaktycznych „Zrozumiała fizyka- magnetyzm”.

Joanna Zbrzezna

Kolejne zajęcia biologii z pomocami

z programu Laboratoria przyszłości.

Klasy siódme poznawały budowę i zasady pracy układu nerwowego. Wszyscy wiemy, że jego nadrzędnym organem jest mózgowie. Uczniowie mogli poznać i utrwalić jego budowę w oparciu o rozkładany model mózgowia. Wyodrębniali z niego mózg, móżdżek i pień mózgu, dzielili na półkule lewą i prawą. Dzięki takim ćwiczeniom z pewnością łatwiej zapamiętali nowe wiadomości.

Klasy piąte, omawiając wiadomości z działu bakterie, wirusy, protisty i grzyby, korzystały z preparatów mikroskopowych pokazujących organizmy należące do poszczególnych grup. Lekcje z mikroskopem i preparatami to chyba ulubione zajęcia uczniów. Widać to na zdjęciach- radość, skupienie, fascynacja i zaciekawienie.

Elżbieta Grzejda

Na lekcji matematyki uczniowie klasy V korzystali z elementów konstrukcyjnych zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wykorzystując elementy zestawu badali z jakich odcinków można zbudować trójkąt. Budowali trójkąty i omawiali ich własności.

Dorota Franckiewicz